Sommar - snart ny säsong
- för 1 dag sedan
- 2 min läsning
Några ord från er ordförande.
När detta skrivs är det bara några dagar kvar av säsongen. En del drar ner på träningen för att istället njuta av sommaren och för andra väntar läger och kanske en tävling. Vår sommarträning i SL-hallen brukar vara populär och så blir det säkert även i år.
Det är inte långt kvar till nästa säsong och som vanligt händer det en del i klubben. En stor sak är att vi har anställt Tobias Bergman som tränare. Tobias kommer från jobbet som förbundskapten för det svenska damlandslaget, där han varit väldigt uppskattad, och nu ser vi fram emot att Tobias börjar jobba hos oss. Tobias kommer att jobba tillsammans med Alper med flera olika träningsgrupper och vi tror det kommer bli riktigt bra. Extra kul är att Tobias är fostrad i klubben och bl a har spelat i vårt a-lag flera säsonger.
En annan nyhet är att Simon Berglund kommer att spela i herrarnas a-lag. Även Simon är fostrad i klubben och efter ett antal år i de bästa ligorna i Europa, i Tyskland och Frankrike, flyttar nu Simon hem till Stockholm och Spårvägen.
Vårt damlag i Pingisligan kommer också få förstärkning som ska hjälpa Gabi, Natalie och Klara att vinna matcher. Förhandlingar pågår och vi hoppas snart kunna berätta mer.
I det förra ”ordförande har ordet” skrev jag om en tjejsatsning. Vi har nu kommit lite längre i planeringen och vi hoppas verkligen att vi nu lyckas locka fler tjejer till pingisen. Det finns exempel på klubbar som lyckas och vi vill verkligen hamna i det gänget.
Styrelsen tillsammans med tränare och klubbchef Anders har nyligen genomfört en konferensdag där vi har gått igenom verksamhetsplan och diskuterat vad som ska prioriteras under nästa säsong. Vi kan konstatera att vi har väldigt bra ordning, vi vet vad vi ska göra och vi har en tydlig bild av vad vi vill utveckla. Om det inte vore för brist på hallar och finansiellt starka sponsorer som vill jobba med oss så har vi väldigt bra koll på vad vi kan och vill göra.
Vi fortsätter att bearbeta Stockholm Stad när det gäller tillgång till hallar och efter valet i höst får vi se om de som styr verkligen vill att fler ska kunna spela pingis.
Har ni något tips på ett företag som vill bli en partner till klubben och stötta oss, t ex i vår kommande tjejsatsning, så hör av er.
Jag har precis kommit hem från Gangneung i Sydkorea där jag och några till från Spårvägen har spelat Veteran-VM. Det är inte första gången jag gör detta och jag tror att det är många fler bland oss som har passerat 40, som ju inte är någon ålder egentligen, som skulle kunna vara med och uppleva en tävling där flera tusen pingisspelare samlas någonstans i världen. Det är en fantastisk upplevelse!
Hoppas att ni alla får en skön sommar!
Göran Aldvik
Ordf Spårvägens BTK


