top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube

Spårvägen vann alla tre troféerna vid finalspelet av St Erikscupen och RookiecupenSpårvägen tog överlägset hem segern som Stockholms bästa ungdomsklubb 2022-2023 (beräknat på klubbarnas deltagande och placeringar i Stiga-talangen, St Erikscupen och Rookiecupen). Vi vann även totalen i både St Erikscupen och Rookiecupen. Finalspelet avgjordes i Liljeholmshallen dit många lag från Spårvägen hade kvalificerat sig. Nedan en kort genomgång av de olika åldersklasserna.


St Erikscupen


Födda 2007 Det blev en dramatisk final mot Tibble Kungsängen. Matchen slutade 5-5 men Spårvägen vann på seträkning med 12-11 i set. Våra lirare var Gabriel Santander Munoz, Viet Voung, Ethan Li.


Födda 2008 I denna klass hade vi två lag i slutspelet. Lag 1 stod i en klass för sig och vann finalen med 8-2 mot Solna. Laget bestod av William Zhu, Gabriel Lundh, och Noa Adolphson. Lag 2 tog sig till semifinal och slutade 4:a. I Lag 2 spelade Albin Fredriksson, Filip Lopez Suarez och Caesar Galluzzi.


Födda 2009 Här blev det final mellan de två stora klubbarna Spårvägen och Ängby. Det slutade med 7-3 vinst för våra killar. I detta lag hade vi fyra killar: Nils Häggström, Ivan Svedlund, Ruben Hjertman och Frank Olsson.


Födda 2010 Här hade vi inga lag med i slutspelet.


Födda 2011 Ren Spårvägenfinal mellan två av våra tre deltagande lag i denna klass. Lag 1 drog det längsta strået och vann finalen med 8-2. I segrande laget ingick Dante Kernell, Felix Olofsson Munoz, Svante Sändh Silfverhjelm och Mio Roseborg. Silvermedaljörer blev Noah Lundblad, Elliot Axelsson och Douglas Dahlgren. Vårt tredje lag i klassen tog sig till kvartsfinal. Laget bestod av Olle Astervall, Gabriel Turdu och Elmer Stark.


Födda 2012 Här var det tre Spårvägslag med. Tyvärr nådde inget av lagen överst på pallen, men nära var det. Vårt första lag förlorade finalen mot IFK Täby med 4-6. Silvermedaljörer blev Kevin Chen, Maximilian Vinntreus, Lucas Forsberg och Malte Röhr. De två andra lagen stupade i kvartsfinal. Lag 2 slutade 5:a och bestod av Oscar Stahle Olin, Evar Driesen, Leah Thulefält och Roy Persson. Lag 4 slutade 7:a och bestod av Ebbe Karlsson Flygare, Hilding Bergstrand, Victor Tudorescu.


Födda 2013 Här var båda våra lag inblandade i stor dramatik i sina sista matcher. Lag 1 med Dante Hall, Alex Rigamonti och Tomás Larsson möte IFK Täby i finalen. Matchen slutade 5-5 och lagen vann dessutom exakt lika många set. Bollräkning fick avgöra. Täby tog hem segern med några få bollars marginal… Vårt Lag 2 mötte i match om 3:e plats Solna och även denna match slutade 5-5. Här vann våra killar med två sets marginal. I laget spelade Hugo Enflo Kiessling, Albin Bladh och Gilbert Zadig.


Rookiecupen

Som namnet antyder riktar sig Rookiecupen till spelare som inte har tävlat så mycket. Här hade vi med fem lag. Klassegrar blev det för följande lag:

Födda 2007: Adam Beveridge, Filip Gustavsson, Milo Andersson,Arvid Gerholm

Födda 2011: Olle Sacklén, Otto Hedman Ljungqvist, Adam Holmström, Atharv Arya, Rishab Reddy Satish

Födda 2012: Oscar Sjölund, Casper Krumpenia, Arvid Rundholm, Lucas Eklöv


Comments


bottom of page